sobota, 2 grudnia 2017

Mgła
Mgła to krople wody zawieszone w powietrzu. Może przybierać różne formy mieć różną wielkość i gęstość. Od razu powiem, że kocham mgły. Po prostu uwielbiam ten czas gdy patrzę przed siebie i widzę tylko fragmenty świata, skrawki rzeczywistości. Jestem krótkowidzem od dziecka, długie lata z próżności nie nosiłam okularów, musiałam się zatem nauczyć żyć w świecie nieostrych krawędzi. Kiedy ktoś próbował mnie na okulary namawiać to mówiłam, że dzięki temu, że widzę mniej żyję w świecie czystym i pięknym - bo nie widzę brudu. Trochę tak właśnie było. Ten niedopowiedziany świat, zamglony i odległy podobał mi się bardziej. Również metaforycznie.
Od lat noszę okulary bo już poradziłam sobie z własną próżnością. Już wiem, że jeśli ktoś ma mnie polubić, to nawet jakbym nosiła denka od butelek na oczach - polubi. Ale tęsknota do świata za mgłą - pozostała we mnie. Dlatego stałam się łowczynią mgieł, dlatego z przyjemnością je fotografuję. Mieszkając w Bieszczadach mam wiele ku temu okazji.
Mgła jest dobra, pozwala się ukryć choć na chwilę, złapać oddech. Jest dobrą wymówką, przecież nie można jechać czy robić czegoś bo mgła... Mgła jest miękka, otula, otacza subtelnie. Tworzy nastrój i jest ulotna, wydobywa to co piękne a zasłania to czego widzieć nie chcemy. Tłumi dźwięki dzięki czemu znajdujemy się w osobistej próżni, pustce wypełnionej kroplami wody i własnymi myślami. Z mgły przychodzą ludzie i zwierzęta. I w mgle znikają...
Słowo na określenie mgły w każdym języku brzmi inaczej - polska mgła to angielski fog (jest również czasownikiem), niemiecki nebel  (jest w tym języku przymiotnikiem), szwedzka dimma, hiszpańska niebla, irlandzki ceo, fiński sumu, ale najbardziej podoba mi się rosyjski tuman, który nawiązuje nie tylko do zjawiska ale też do stanu duszy.
Pokażę dziś trochę zdjęć, bo dawno tego nie robiłam. Z mgłą w roli głównej, najpierw mgły wokół domu a potem te z nieco  dalszej okolicy.

"Popatrz na mgłę, ileż cudów ukrywa mgła!
Chcesz do nich dojść, lecz niewiele masz szans,
mgła cię pochłonie, ale wiedz - kiedy przegrasz z nią,
zęby zaciśnij i idź jeszcze raz!"

Włodzimierz Wysocki "Mgła"

42 komentarze:

 1. Cudowne zdjęcia droga Magdo, brawo !
  Pozdrawiam Martyna

  OdpowiedzUsuń
 2. Przepiękna opowieść o mgle, z przepięknymi ilustracjami :). Mnie także mgłą fascynuje, lubię ciszę, jaką ze sobą przynosi i tajemnicę, którą niekoniecznie trzeba odkrywać...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ha! A ja też jestem krótkowidzem ;) Uwielbiam też mgły, a zwłaszcza jak z nich wyłania się świat :) pozdrawiamy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo nastrojowe i urocze zdjęcia. Z chęcią czytam Twoje posty i z niecierpliwością czekam zawsze na kolejne. Kordian

  OdpowiedzUsuń
 5. Pięknie piszesz i fotografujesz Romantyczko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Jednak romantyczką nie jestem, naprawdę :) Pozdrawiam!

   Usuń
 6. Oglądanie tych zdjęć i czytanie tych słów to najczystsza przyjemność :-) Pozdrawiam mgliście z Krakowa. Beata

  OdpowiedzUsuń
 7. Piękne zdjęcia.
  Widzę jednak na nich częściej angielskie mist raczej, niż fog. Nebel niemiecki to pan rzeczownik, przymiotniki to neblig lub nebelig i jeszcze parę innych.
  Mnie najbardziej podoba się łacińska nebula, choć i tuman kuszący jest . Serdeczności ślę

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak myślałam, że mist ale nie chciałam się wdawać w lingwistyczne dywagacje. Za informację na temat niemieckiej mgły - dziękuję, nie znam tego języka.
   Serdecznie pozdrawiam!

   Usuń
 8. Piękne zdjęcia, bo okolica jest cudna, przestrzeń, która kocham!
  Pozdrawiam
  j

  OdpowiedzUsuń
 9. Każde ze zdjęć nadawałoby się na widokówkę reklamującą Bieszczady.
  Też kocham mgłę. Pod warunkiem, że nie prowadzę samochodu. :-)
  Pozdrawiam mgliście. ;-) Ola M.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Często muszę prowadzić auto w czasie mgły - nawet to lubię oczywiście nie wtedy gdy muszę wysiadać by sprawdzić czy jeszcze jestem na drodze :)
   Pozdrawiam!

   Usuń
 10. Ach, Och, Uch! Zachwycam się widokami, zawsze, niezmiennie, ilekroć tu zaglądam :) Do kolekcji dodaję mgłę po węgiersku: KÖD (przymiotnik: ködös). Ślę serdeczności z ciągle jeszcze bezśnieżnego Budapesztu :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A piosenkę o bieszczadzkiej mgle w wykonaniu niezapomnianego Andrzeja Zauchy znasz ?? Polecam , pozdrawiam Ania
  https://www.youtube.com/watch?v=I-uV0-37HF8

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam! W Bieszczadzkiej wsi Zatwarnica jest magiczne kino, które ma w stałym repertuarze film "Kino objazdowe". Z tego filmu pochodzi ta piękna piosenka :)
   Pozdrawiam serdecznie!

   Usuń
 12. Jak zwykle wszystko piękne... Pozdrawiam z jeszcze jesiennej Zielonej Góry. Natalia

  OdpowiedzUsuń
 13. Wspaniałe ujęcia, z przyjemnością oglądałam:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Również kocham mgłę. Pięknie ją opisałaś. Lepiej bym tego nie zrobiła. Zdjęcia są idealne. Zachwycają. Jest to coś, co sama chciałabym kiedyś osiągnąć, właśnie taki poziom fotografii. Podziwiam talent. Ukazałaś piękno mgły i nie tylko... perfekcyjnie. Serdecznie pozdrawiam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tyle miłych słów. Najserdeczniej pozdrawiam!

   Usuń
 15. Ładnie Pani pisze dobry tekst ciekawe pióro. Ja już z 5 lat z Panią ,ide za Pani literami ,zdjęciami za marzeniem. Dziękuje.
  Asia M.

  OdpowiedzUsuń
 16. To ja dziękuję! Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 17. Mgła, to magia. Pani zdjęcia są odzwierciedleniem tego czarownego zjawiska i każde bez wyjątku zachwyca.

  Pozdrawiam z Chicago:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Cudowne zdjęcia. Można je oglądać, oglądać i oglądać......Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 19. Mgła dodaje urody i tajemniczości każdej przestrzeni a w miejscu tak pięknym jak Twoje okolice jest cudowna. Miewa jednak swoje ponure oblicze gdy jest jak mleko, bywa wtedy niebezpieczna.
  Komentuję dopiero teraz bo przedświąteczny czas w bo związku z rodzinnym zjazdem to dla mnie zawsze bardzo pracowity czas. Przede wszystkim chciałabym złożyć Tobie i Twojej rodzinie życzenia noworoczne. Wprawdzie nadejście Nowego Roku wcale mnie tak bardzo nie cieszy to oznacza, że znowu powiększy się liczba oznaczają mój wiek a poza tym nie spodziewam się aby ten rok mógł być lepszy od poprzedniego chociaż przyrzekam sobie intensywną pracę nad tym aby przyniósł mi trochę radości przynajmniej w życiu prywatnym.
  Tobie życzę mnóstwo radości, miłości, ciepła, zdrowia i spełnienie marzeń oraz realizacji planów. Przytulam Twoje cudne zwierzaki.
  Serdecznie pozdrawiam. Zuza

  OdpowiedzUsuń
 20. Przytulam ciepło. Przytulaski także dla wszystkich zwierzaczków, Bezy, Buby, Kićki, Burego i tej merdającej ogonkiem kruszynki, która znalazła u was prawdziwy dom.

  OdpowiedzUsuń
 21. Mgła! Uwielbiam mgłę!! I jakoś nie znajduję w tym uwielbieniu szerszego zrozumienia, bo kierowcy na mgłę narzekają, piloci narzekają... Mgła jest CUDOWNA, a wszystko w niej łagodniejsze, ciche,z lekka tajemnicze, wygładzone... :)
  Dziękuję za ten post. Kwintesencja mgielnej cudowności!
  Pozdrawiam najserdeczniej. :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Przepiękne kadry, idealne do namalowania ❤
  Gclub

  OdpowiedzUsuń
 23. Zjawiskowo, strasznie... wręcz przerażająco, ale właśnie za to poranne mgły kocham.

  OdpowiedzUsuń
 24. Mgła jest czymś zarazem pięknym i niesamowitym. We mgle mogą czaić się różne rzeczy. Zdjęcia piękne i bardzo ciekawie napisany tekst. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 25. Piękne zdjęcia. Osobiście nie lubię mgły ale na zdjęciach wyszła super. Śliczne widoki.

  OdpowiedzUsuń

Filmowo:


Chata bojkowska

Chata bojkowska

Chata Magoda

Chata Magoda

Widoki z tarasu:

Widoki z tarasu:Okolice domu

Okolice domu